5 POWSZECHNYCH OPINII O FITNESSIE

Dementujemy fałszywe przekonania i uprzedzenia! W tym artykule powiemy Ci prawdę na temat 5 powszechnych i zapewne Ci znanych opinii o fitnessie.

 

1. KULTURYSTYKA TO TYLKO POMPOWANIE MIĘŚNI

Wbrew powszechnemu wyobrażeniu o kulturystyce jako o dyscyplinie pozwalającej przesadnie pompować mięśnie, istnieje wiele innych przyczyn, dla których regularnie wykonuje się ćwiczenia kulturystyczne. Żeby wspierać Cię w codziennie wykonywanych czynnościach, Twoje mięśnie muszą być silne. Konieczne jest więc regularne dbanie
o utrzymanie masy mięśniowej.

 

Zalety kulturystyki:

  • pozwala wzmocnić ciało

  • pozwala poprawić osiągnięcia

  • poprawia napięcie ciała i ujędrnia je

  • zapobiega urazom

 

Najlepszymi ćwiczeniami siłowymi, które pozwolą Ci w harmonijny sposób wyrzeźbić sylwetkę bez przybrania na masie są ćwiczenia wykonywane bez obciążenia. Ten rodzaj ćwiczeń pozwoli Ci poprawić eksplozywność mięśni, to znaczy zwiększyć prędkość ich skurczu. Napięcie spoczynkowe mięśni oraz ich siła rosną, a Twoje mięśnie są ładnie zarysowane, ale nie masywne: Twoja sylwetka jest fit!

Nasza rada: ćwicz w sposób zrównoważony, nie zapominając o żadnej części ciała, tak aby nie doprowadzić do braku równowagi w umięśnieniu.

2. JESTEM ZA STARY/ZA STARA, ŻEBY UPRAWIAĆ SPORT

Ciekawe, skąd wziął się pomysł, że od pewnego wieku uprawianie sportu jest niewskazane? Żeby w zdrowym ciele utrzymać zdrowy duch, zaleca się co najmniej 30 minut wysiłku fizycznego dziennie, niezależnie od wieku. W codziennym życiu wysiłek pozwoli Ci utrzymać kapitał dobrej formy. Najważniejsze to znaleźć odpowiednią dla siebie dyscyplinę sportu.

 

Fitness składa się z wielu różnych dyscyplin. Wśród nich z pewnością znajdziesz coś dla siebie, niezależnie od Twojego wieku i poziomu wytrenowania. Pamiętaj, że uprawianie sportu nie jest jednoznaczne z bardzo natężonym wysiłkiem. Istnieją łagodne dyscypliny takie jak: joga, pilates czy stretching. Skupiają się one bardziej na rozciąganiu i na ćwiczeniu giętkości.

 

Niezależnie od rodzaju treningu, najważniejsze jest, żeby wysiłek sprawiał Ci przyjemność! Wiedz, że regularny wysiłek fizyczny jest najlepszą gwarancją dobrego stanu zdrowia!

 

3. SPORTOWA RUTYNA: DOBRY CZY ZŁY NAWYK?

Sportowa rutyna ma niewątpliwie praktyczne strony, szczególnie jeżeli chodzi o organizację. Może jednak również spowolnić Twoje postępy. Kiedy wykonujesz za każdym razem tę samą sekwencję ćwiczeń, istnieje ryzyko, że Twoje ciało bardzo szybko się do nich przyzwyczai i coraz lepiej będzie sobie radzić z trudnością. W celu przełamania monotonii i żeby uniknąć stagnacji w swojej praktyce, koniecznie regularnie zmieniaj metodę pracy, tak aby utrzymywać się poza swoją strefą komfortu. Kluczem do dobrego treningu jest ciągłe „zakłócanie organizmu” i poszukiwanie trudności. Jeżeli chcesz robić postępy, musisz bezustannie stawiać wymagania własnemu ciału, tak aby było w sytuacji wysiłkowej: właśnie w ten sposób zrobisz postępy.

 

Nasza rada: Twój program powrotu do formy będzie kompletny i skuteczny jeżeli będziesz zmieniał program ćwiczeń co 6 tygodni. Możesz po prostu zmieniać wykonywane ćwiczenia lub zwiększyć ilość powtórzeń dla każdego ruchu. Pamiętaj żeby wykonywać naprzemiennie ćwiczenia wzmacniające mięśnie i ćwiczenia kardio.

 

4. DLA NAJLEPSZYCH EFEKTÓW MUSZĘ ĆWICZYĆ CODZIENNIE

Wbrew temu co myślisz, codzienny trening wcale nie spowoduje szybszych postępów. Kiedy uprawiasz sport, Twoje mięśnie się męczą, doznają mikro urazów i potrzebują czasu, żeby móc się zregenerować. Dlatego tak istotny jest okres regeneracji między dwoma treningami. Koniecznie odpoczywaj co najmniej 24 godziny między każdym treningiem, nawadniając przy tym organizm i pamiętając o rozciąganiu. Nie przestrzegając tego rytmu zwiększasz ryzyko urazu i przemęczenia. Cały czas słuchaj swojego ciała i nie traktuj go w brutalny sposób.

 

Wiesz o tym, że zbyt intensywna praktyka sportu przyspiesza starzenie, powodując przedwczesne utlenianie komórkowe?

 

5. NA PŁASKI BRZUCH DOBRE SĄ TYLKO ĆWICZENIA MIĘŚNI BRZUCHA

Ćwiczenia mięśni brzucha, takie jak crunch, podnoszenie kolan, sit up są znane ze swojej skuteczności na wzmocnienie napięcia spoczynkowego mięśni. Jednak ten rodzaj ćwiczeń wzmacnia jedynie powierzchniowe mięśnie brzucha. Cały wysiłek, jaki włożysz w pracę nad tymi mięśniami pozostanie słabo widoczny, jeżeli nie będziesz również ćwiczyć głębokich warstw mięśni brzucha. Należy więc wykonywać równolegle sesje ćwiczeń typu „deska” oraz sekwencje pilates. Ćwiczenia te pozwolą Ci stopniowo zmniejszyć obwód
w pasie i uzyskać harmonijną i toniczną sylwetkę.

 

Sposób, w jaki oddychasz wpływa na Twoją talię! Mamy skłonność do oddychania na wspak, co powoduje zwiotczenie skóry i mięśni brzucha. Skłonność ta nasila się wraz
z wiekiem. Jeżeli chcesz temu zapobiec, wystarczy, że kilka razy dziennie wykonasz kilka głębokich oddechów.

 

Ćwiczenie oddechowe: możesz je na przykład wykonać leżąc rano w łóżku, z rękoma na brzuchu. Weź głęboki wdech przez nos, niech twój brzuch będzie tak 'wzdęty' jak tylko się da, a następnie wypuść powoli powietrze ustami, usiłując jednocześnie jak najbardziej przybliżyć pępek do kręgosłupa. Poświęć temu ćwiczeniu kilka minut, wykonując około dziesięciu identycznych oddechów.

 

Jeżeli ćwiczenie zostało prawidłowo wykonane, poczujesz lekkie napięcie głębokich mięśni brzucha. Oznacza to, że mięśnie te pracują, a wykonana praca jest skuteczna.

Dodatkowa zaleta tego ćwiczenia: Twoje ciało ma czas na łagodną pobudkę. Dzięki temu zaczniesz dzień bez spięć i napięć!

GORA STRONY