Jak wybrać odpowiednią bieżnię?

Chcesz kupić bieżnię, ale nie wiesz którą wybrać? Oto wskazówki, które pomogą Ci wybrać bieżnię, która sprosta Twoim oczekiwaniom i zapewni najlepsze doznania.

 

Zanim dokonasz wyboru, przekonaj się, że w bieżnię warto zainwestować

 

  • Największa korzyść: to fakt, że możesz biegać…w swoim domu i we własnym rytmie!

  • To trwała, długoterminowa inwestycja

  • Jest to solidny sprzęt, z którego każdy może korzystać, aby ćwiczyć w pełni bezpiecznie, zalecany również do rehabilitacji

  • Zapewnia lepszą amortyzację niż w przypadku biegu w terenie

 

Przy wyborze bieżni należy rozważyć pewne kryteria.

Po pierwsze trzeba wziąć pod uwagę pewne czynniki osobiste, o rozstrzygającym znaczeniu przy wyborze bieżni:

  • Trzeba określić na jakim poziomie będziemy uprawiać sport: czy jesteśmy początkujący, czy zaawansowani?

  • Warto określić swoje cele treningowe: czy bieżnia ma służyć do rehabilitacji kardiologicznej? Odzyskania formy? Odchudzania? Jako uzupełnienie innego uprawianego sportu? Do ćwiczeń okazjonalnych, regularnych czy intensywnych?

 

Jaka bieżnia w jakim celu?

Bieżnia treningowa oferuje możliwość trenowania w każdą pogodę i w każdej chwili. Zapewnia maksymalne bezpieczeństwo i komfort dla stawów. Określ sposób korzystania z bieżni dostosowany do Twoich potrzeb.

 

Do okazjonalnych ćwiczeń

Chodzi tu przede wszystkim o odzyskanie formy lub rehabilitację. Osiągane wyniki nie stanowią tutaj najważniejszego kryterium, a moc silnika nie ma priorytetowego znaczenia.

Bieżnia Walk’in firmy Domyos jest idealna do okazjonalnych ćwiczeń cardio. Jest przeznaczona do codziennego uprawiania 30 minut joggingu, do marszu aktywnego lub umiarkowanego.

 

Do regularnych ćwiczeń

Mamy tu na myśli osoby, które biegają okazjonalnie lub regularnie i które pragną uprawiać trening cardio w swoim domu. W takim przypadku warto wybrać bieżnię, która umożliwia 45 minut biegania dziennie, taką jak bieżnia TC 2. Moc silnika takiej bieżni jest już komfortowa i użytkownik może wybierać różne programy treningowe oraz kąt nachylenia bieżni do 10%, co zwiększa skuteczność pracy mięśni nóg.

 

Do intensywnych ćwiczeń

Dla osób na poziomie zaawansowanym i dla tych, którym zależy na wynikach, do regularnych ćwiczeń, warto wybrać bieżnię, której powierzchnia dopasowana jest do każdego rodzaju stawiania kroków. Na długie treningi, podczas których osiągamy prędkość aż do 16 km/h, najlepiej wybrać najbardziej wszechstronną bieżnię, taką jak TC 4, wyposażoną w najlepsze rozwiązania techniczne, o dużej mocy, z licznymi programami treningowymi oraz z systemem regulacji kąta nachylenia bieżni aż do 10%.

 

Bieżnia do marszu czy do biegania?

Przy prędkości od 1 do 8 km/h mówimy o marszu (od marszu wolnego po marsz sportowy). Powyżej 8 km/h to o jogging, a następnie o bieganie.

Bieżnia do marszu ma mniejsze rozmiary niż bieżnia do biegania. Istnieją dwa rodzaje bieżni: z silnikiem i bez.

 

W bieżni bez silnika pas biegowy napędzany jest przez nacisk stóp. W związku z tym pas biegowy jest nachylony, aby ułatwić ruch.  Taka bieżnia jest lekka, ale nie ma możliwości marszu po płaskim, a jej płynność jest dość niska, w zależności od modelu (co oznacza większe obciążenie stawów).

 

W przypadku bieżni z silnikiem, to silnik napędza pas biegowy, który w związku z tym porusza się ze stałą prędkością, określoną przez użytkownika według swoich potrzeb (od 1 km/h). Przynosi to podwójne korzyści: możliwość marszu po płaskim oraz optymalny komfort dla stawów.

Istnieje wiele modeli bieżni. Każda bieżnia ma zagwarantować komfort użytkowania w określonym zakresie prędkości, dzięki odpowiednim parametrom różnych elementów bieżni, takich jak wymiary pasa biegowego, moc silnika lub konstrukcja. Te elementy mają bezpośredni wpływ na wymiary bieżni oraz… jej cenę.

 

Jakie parametry dla jakich korzyści?

Pas biegowy

Im szybciej maszerujemy / biegniemy, tym większe stawiamy kroki. Wielkość pasa biegowego powinna zatem być dopasowana do naszego treningu.  Do marszu w tempie od 1 km/h do 6 km/h powierzchnia 100 cm x 40 cm jest całkowicie wystarczająca. Bieżnia do marszu jest zatem jak najbardziej odpowiednia. Przy truchcie lub joggingu w tempie od 6 km/h do 8 km/h komfortowa będzie powierzchnia 120 cm x 40 cm. Wreszcie do biegania z szybkością powyżej 10 km/h należy wybrać pas biegowy o wymiarach 130 cm x 45 cm lub większy. Najlepiej przekonać się samemu i wypróbować bieżnię na żywo.

 

Moc silnika

Silnik stanowi gwarancję szybkości, a jego moc zależy od tego, w jakim celu chcemy korzystać z bieżni. Im szybciej biegniemy, tym większa jest potrzebna moc silnika.

Moc silnika ma również związek z maksymalną wagą użytkownika podaną na produkcie. 100 kg? 130 kg? Wymagania będą się różniły. Silnik o mocy odpowiedniej do przeznaczenia pozwoli dłużej korzystać z bieżni. Po pierwsze należy sprawdzić, jaka jest stała moc silnika (moc, jaką silnik osiąga w sposób ciągły). Drugi element to moc maksymalna (moc szczytowa, osiągana tylko w chwili przyspieszenia).

 

Amortyzacja

Kolejna korzyść bieżni jest taka, że bieganie na niej to wyższy komfort! Dobre bieżnie są najczęściej wyposażone w system amortyzacji, którego jakość zależy od modelu. System amortyzacji ogranicza wstrząsy odczuwane przez kolana i wszystkie stawy. Amortyzacja powinna być dostosowana do potrzeb: podczas marszu większa amortyzacja zapewni komfort dla stawów i zapewni uczucie dobrego "wybicia". Mniejsza amortyzacja podczas biegania zapewni odpowiednią dynamikę i maksimum odbicia, a także ograniczy straty energii.

 

Nachylenie

System nachylenia bieżni jest doskonały do zwiększenia pracy mięśni nóg i pozwala urozmaicić trening przez symulowanie biegu pod górkę. Mięśnie dolnych partii ciała (pośladki, uda) oraz mięśnie brzucha (przy podchodzeniu) są zmuszone do bardziej intensywnej pracy, co powoduje, że spalanie kalorii jest szybsze (np. do 4 x przy nachyleniu 20%!). Istnieją dwa rodzaje bieżni z nachyleniem: z regulacją ręczną, która wymaga zatrzymania bieżni w celu wyregulowania nachylenia oraz z regulacją automatyczną, z której można korzystać w trakcie treningu.

 

Konsola

Konsola podaje podstawowe dane na temat treningu:prędkość, pokonany dystans, czas treningu, średnią liczbę spalonych kalorii. Wyróżniamy modele proste i intuicyjne do marszu i modele bardziej zaawansowane pod względem technologicznym.

Skoncentruj się na instrumentach pomiarowych i różnych dostępnych programach, które pozwalają ocenić osiągane wyniki i postępy, kompatybilność np. z (coachem lub odtwarzaczem MP3) oraz łatwy odczyt informacji (rozmiar ekranu, podświetlenie). Niektóre modele umożliwiają również pomiar tętna (najdokładniejszy pomiar gwarantuje pasek cardio).

 

Maksymalna waga użytkownika

Różne modele przeznaczone są dla osób o wadze poniżej 100 kg aż do wagi ponad 150 kg. Konstrukcja każdej bieżni, jej wymiary i silnik zapewniają bezpieczne i długotrwałe użytkowanie przez osobę o określonej wadze.

 

Stabilność

Stabilność biegu zależy od wagi bieżni. Im cięższa bieżnia, tym bardziej stabilna, co stanowi gwarancję płynności i komfortu biegania. Istotne znaczenie dla solidności urządzenia mają również wymiary podstawy.

 

Ustawienie we wnętrzu

System składania / rozkładania: większość bieżni umożliwia złożenie pasa biegowego po zakończeniu treningu. Specjalny mechanizm ułatwia ponowne rozłożenie bieżni.

Niektóre bieżnie oferują również inne rozwiązania: niewielka wysokość bieżni Domyos Walk’In po złożeniu umożliwia schowanie jej pod łóżkiem dla maksymalnej oszczędności miejsca!

System przesuwania: większość bieżni posiada kółka do przesuwania. Należy jednak mieć świadomość, że niektóre bieżnie łatwiej przestawić niż inne (w takim przypadku ważną rolę odgrywa waga i chwytność istotnych elementów).

 

Montaż

Na montaż większości bieżni trzeba przeznaczyć od 30 minut do 1 godziny. Występują również bieżnie, które nie wymagają montażu, takie jak nowy model firmy Domyos "gotowy do biegu".

GORA STRONY