JAK WYBRAĆ ROWER ELIPTYCZNY?

(3)

Dobrze dobrany rower eliptyczny to przyrząd najlepiej dostosowany do naszych celów treningowych: powrót do aktywności fizycznej? Utrzymanie formy? Rehabilitacja? Rozgrzewka przed treningiem sportowym? Oto nasze wskazówki, jak najlepiej osiągnąć korzyści z ćwiczeń: trening cardio i wzmocnienie wszystkich mięśni bez obciążania stawów.

 

Zanim się zdecydujesz, oto kilka powodów, dla których warto zainwestować w rower eliptyczny!

Na rowerze eliptycznym każdy może ćwiczyć i jest on odpowiedni dla całej rodziny. Jest to solidne, trwałe urządzenie. Możesz ćwiczyć przez cały rok w swoim domu, niezależnie od pogody!

Rower eliptyczny zapewnia wszechstronny trening, który łączy ćwiczenia cardio z wzmocnieniem mięśni górnych i dolnych partii ciała. Wykonywane ruchy są łagodne i nie obciążają stawów.

 

Korzyści z ćwiczeń na rowerze eliptycznym są następujące:

 • Powrót do formy: to doskonałe urządzenie, aby odzyskać dobrą formę fizyczną i poprawić osiągane wyniki

 • Odchudzanie : rower eliptyczny pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej. W połączeniu z odpowiednią dietą pozwala wyszczuplić sylwetkę

 • Łagodnie wspomaga pracę serca: poprawia wydolność układu krążenia

 • Trening fizyczny: pozwala rozwijać mięśnie bez obciążania stawów

 

Jaki rower w jakim celu?

Każdemu według potrzeb i wykonywanych ćwiczeń! Wybór roweru eliptycznego zależy od tego, w jaki sposób będziemy z niego korzystać, czyli jest on uzależniony od przyjętych celów treningowych. Im bardziej zaawansowany trening tym większe korzyści przyniesie płynność i zakres pedałowania dla komfortu i osiąganych wyników.

 

Rehabilitacja i łagodne wzmocnienie

Można go stosować do rehabilitacji i łagodnego wzmocnienia mięśni. W takim przypadku najważniejszy jest komfort, a nie wyniki.Priorytetowe znaczenie ma komfort dla lędźwi, a nie siła pedałowania. Podczas ćwiczeń na rowerach eliptycznych Domyos należy mieć proste plecy. Odpowiednie będą zatem wszystkie rowery eliptyczne.

 

Trening cardio: do regularnego użytku lub osiągania doskonałych wyników (intensywny trening)

Przy bardziej intensywnym treningu cardio, treningu przy sportowym uprawianiu innej dyscypliny i dążeniu do osiągania coraz lepszych wyników,  przydatna będzie możliwość zmiany pozycji ciała, która podniesie komfort treningu i pozwoli na urozmaicenie ćwiczeń. W takim przypadku warto wybrać rower eliptyczny wyposażony w ruchome drążki górne oraz mocowane na stałe uchwyty wielopozycyjne, a także z większym zakresem pedałowania.

 

Zwróć uwagę na pozycję ciała

Pamiętaj, aby plecy były proste! Rower eliptyczny o odpowiedniej konstrukcji zapewnia odpowiednią pozycję ciała. Niezależnie od tego, czy korzystasz z ruchomych drążków górnych, czy z uchwytów, pozycja podczas ćwiczeń wymusza pracę mięśni brzucha, górnych i dolnych partii ciała i umożliwia długotrwałe ćwiczenie.

 

Jakie parametry dla jakich korzyści?

Wyniki

Czynniki, które wywierają wpływ na osiągane wyniki są następujące:

 

 • Płynność pedałowania

Komfortowe pedałowanie to przede wszystkim pedałowanie płynne, bez szarpnięć. Jednym z podstawowych czynników takiej płynności jest waga koła zamachowego. Elementy, które wywierają bezpośredni wpływ na płynność pedałowania to: koło zamachowe, rozłożenie masy tego koła oraz transmisja siły napędowej

Systemy transmisji siły napędowej opracowane przez firmę Domyos zapewniają maksymalną płynność ruchu. W rezultacie koło zamachowe o wadze 3,5 kg może zapewniać wyższy komfort ćwiczeń niż koło o masie 6 kg. A zatem wypróbowanie roweru jest niezbędne, aby wybrać ten, który nam odpowiada!

 

W zależności od naszych celów treningowych efektywność ćwiczeń zależy również od zakresu pedałowania, określonego przez średnicę koła zamachowego. Im większa średnica koła, tym szerszy zakres ruchów.

 

 • Opór

Opór stanowi jedno z podstawowych kryteriów wyboru roweru eliptycznego. Opór umożliwia regulowanie podejmowanego wysiłku, jak również zapewnia większą stabilność.

 

 • Regulacja oporu: ręczna czy elektroniczna?

Regulacja ręczna jest bardzo prosta: Użytkownik przy pomocy manetki regulacyjnej zbliża magnes do koła zamachowego, co powoduje większy opór, a zatem wyższy poziom ćwiczenia.

Regulacja elektroniczna umożliwia regulowanie poziomu trudności bezpośrednio przez konsolę roweru. Przynosi to podwójne korzyści: więcej poziomów trudności oraz możliwość korzystania z różnych programów treningowych, oraz wykonywania ćwiczeń o zróżnicowanym poziomie trudności dla osiągania lepszych wyników. Programy służą do realizacji różnych celów (spalanie kalorii, przygotowanie do wysiłku itp.).

 

Konsola

Rowery eliptyczne są wyposażone w konsolę, która podaje podstawowe informacje na temat wykonanego treningu: prędkość, pokonany dystans, czas treningu, średnią liczbę spalonych kalorii.

Skoncentruj się na instrumentach pomiarowych i różnych dostępnych programach, które umożliwiają ocenę osiąganych postępów i wyników, kompatybilności z innymi urządzeniami (coaching lub odtwarzacz MP3). Niektóre modele umożliwiają również pomiar tętna (dla uzyskania jak największej dokładności pomiaru warto  postawić na model taki jak VE710 wyposażony w pasek do pomiaru tętna). Warto również zwrócić uwagę na odpowiednią jakość i wielkość danych wyświetlanych na konsoli, z uwzględnieniem odczytu informacji (wielkość wyświetlacza, podświetlenie).

 

Komfort ćwiczeń

Dobrze sprawdzić elementy, które mają wpływ na komfort użytkowania.

 

 • Maksymalna waga użytkownika

Sprawdź jaka jest maksymalna dopuszczalna waga użytkownika w stosunku do Twojej wagi.  Wszystkie produkty firmy Domyos przeznaczone są dla użytkowników o maksymalnej wadze 130 kg.

 

 • Stabilność

Upewnij się, czy Twój rower eliptyczny jest wyposażony w system stabilizacji, który zapewnia stabilność podczas ćwiczeń, niezależnie od tego, jaką masz podłogę w domu.

 

 • Ustawienie we wnętrzu

System przesuwania: po zakończeniu treningu rower łatwo się przesuwa. Każdy model jest w tym celu wyposażony w kółka.

 

 

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Vote
FITNESS

Rower eliptyczny mobilizuje do pracy 80 % mięśni ciała. I robi to tak łagodnie… Domyos - Twój partner fitness - pomoże Ci zwalczyć tłuszcz przy pomocy roweru eliptycznego.

GORA STRONY