QIGONG: NOWA GIMNASTYKA NA CZASIE?

(5)

Qi Gong, którego starożytna historia sięga około 5000 lat, stanowi integralną część tradycyjnej medycyny chińskiej. Z tego powodu często jest określany jako "gimnastyka zdrowotna". Qi oznacza energię, a Gong opanowanie tej energii. Qi Gong polega więc na zapewnieniu przepływu energii w celu osiągnięcia równowagi ciała i ducha. Dlaczego jednak cieszy się aż taką popularnością?

 

Dlaczego Qi Gong jest tak modny?

Ta odziedziczona po przodkach i wywodząca się z Chin forma aktywności cieszy się popularnością przede wszystkim dlatego, że jest przystępna, w szczególności zaś przystępna dla ludzi w każdym wieku. Uprawianie Qi Gong nie wymaga spełnienia żadnych specjalnych warunków i może być dostosowane do każdego przedziału wiekowego.

 

  • U dzieci Qi Gong pomaga redukować nadaktywność, wspiera rozwój psychomotoryczny poprzez zabawę 5 zwierząt (naśladowanie ruchów małpy, niedźwiedzia, tygrysa, jelenia i żurawia w celu wyrażenia emocji: tygrys, na przykład, wyraża złość)

  • U kobiet w ciąży Qi Gong może wpływać korzystnie na prawidłowy rozwój dziecka

  • uprawianie Qi Gong jest również dostosowane do uwarunkowań fizjologicznych osób starszych i może niwelować ich dolegliwości stawowe oraz reumatologiczne.

  • Z kolei u osób aktywnych zawodowo Qi Gong poprawia koncentrację, niweluje problemy ze snem i zmniejsza stres.

  • Dla sportowców Qi Gong stanowi znakomitą formę przygotowania do danej dyscypliny poprzez precyzyjną percepcję własnego ciała i sposobu jego funkcjonowania.

 

W jaki sposób uprawiamy Qi Gong?

W teorii istnieje tyle metod stosowanych w Qi Gong, ile wariantów gimnastyki uprawianych przez taoistów (Tao oznacza drogę; w praktykach tych odnajdujemy również Feng Shui, Tai Chi Chuan, Dao Yin, Wutao). Filozofia jest więc znacznie bardziej złożona niż sama praktyka. Zasada polega na zapewnieniu przepływu energii we właściwych meridianach (w liczbie 12 + 8 cudownych; meridiany to kanały, którymi energia przepływa przez nasze ciało, aby doprowadzić do harmonii ciała i ducha). Praktyka Qi Gong opiera się na 3 głównych zasadach: powolnych ruchach uwzględniających odpowiednie meridiany; pracy nad oddychaniem, ponieważ to ono wyznacza nasz rytm życia (opanowanie i mobilizacja oddechu), i pozycjach ciała zgodnych z przepływem energii.

 

Qi Gong: druga natura

Musisz wiedzieć, że Qi Gong jest w istocie rzeczy związany z naturą. Wzoruje się na naturze, co również tłumaczy jego popularność: wrócić do źródeł, stanowić jedność z naturą i żyć zgodnie z nią w społeczeństwie i w tempie poddanym presji i stresowi. Qi Gong przedstawia się często karykaturalnie poprzez pozycję drzewa - jedną z najlepiej znanych. Pozycja ta wyraża moc energii. Stopy muszą być zakorzenione, pozostawać w kontakcie z ziemią, a ręce zwrócone do nieba. Wszystkie ruchy Qi Gong czerpią inspirację z natury, z jej energii (płynność i miękkość to woda, spokój i wyciszenie to skała, itd). Istnieje też związek z porami roku: niektóre ruchy Qi Gong stanowią dobre uzupełnienie diety oczyszczającej wiosną, ułatwiają kontrolę energii latem, wspierają "zakorzenienie" jesienią i wspomagają aktywację przepływu energii zimą.

 

Cele i korzyści wynikające z uprawiania Qi Gong

Celem Qi Gong jest lepsze opanowanie przepływu i wymiany energii w naszym ciele. Qi Gong może więc oddziaływać na naszą fizyczność, na emocje i na stan ducha. Regulowanie energii ma na celu wyeliminowanie stresu i zdobycie świadomości swojego oddechu i swojego ciała, opanowanie go i zwiększenie wiary w siebie. Celem ostatecznym jest odnalezienie swoistej mądrości. Gimnastyka ta pozostaje bowiem w zgodzie z filozofią Tao, która wyraża drogę do poznania samego siebie i panowania nad sobą. Qi Gong pozwala poprawić funkcjonowanie naszego organizmu, wzmocnić ciało i zwiększyć jego elastyczność.

 

 

 

Dzięki warunkom sprzyjającym przepływowi energii nasze ciało i duch znajdują harmonię umożliwiającą lepsze pojmowanie życia. Qi Gong stanowi doskonałe uzupełnienie aktywności fizycznej, pomagając pozbyć się wielu bolączek uciążliwych dla ciała i ducha. Ponieważ nie wymaga użycia żadnej siły fizycznej czy siły mięśni, lecz opiera się głównie na wykorzystaniu mocy energetycznej, jest jak najbardziej na czasie! 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vote
GORA STRONY