conseil-cross-corps-sante-vacances-zen-avant-le-depart

WAKACYJNA TECZKA: BĄDŹ "ZEN" PRZED WYJAZDEM

Zostało Ci tylko kilka tygodni do wyjazdu na wakacje? Jest to trudny okres, w którym trzeba dokończyć pracę, poczynić ostatnie rezerwacje, walczyć z nieprzewidzianymi sprawami każdego dnia… Masz za dużo na głowie. Trudno Ci zmienić stan umysłu i wyobrazić sobie, że leżysz na plaży, gdy jesteś w emocjonalnym dołku…

Domyos podzieli się z Tobą kilkoma sekretami, które pomogą Ci wyjechać na wakacje z lekką głową i uśmiechem na ustach!

 

Koncentruję się na priorytetach

Poświęć czas na zrobienie listy bieżących priorytetów. Odłóż na bok wszystkie mniej ważne sprawy, które chciałaś załatwić jeszcze przed wyjazdem. Aby się nie pogubić, spisz sobie plan zajęć, który pomoże Ci lepiej się zorganizować i przechodzić do realizacji kolejnych zadań w odpowiednim czasie. Ostatnie sprawy załatwisz spokojnie, jeśli uregulujesz wcześniej wszystkie priorytety.

 

Kończę swoją pracę na czas

W pracy postaraj się nie zostawiać swoich zadań do wykonania innym, gdy wyjeżdżasz na urlop! Zorganizuj się tak, aby skończyć wszystko na czas, a na wakacjach zyskasz spokój ducha, jeśli naprawdę uda Ci się całkowicie zapomnieć o pracy i nie będziesz się martwić o to, co Cię czeka po powrocie. Poczujesz się znacznie lepiej, jeśli cała Twoja praca będzie skończona przed wyjazdem i nie będzie można Ci nic zarzucić.

 

Uprawiam sport

W ciągu kilku tygodni przed wielkim dniem regularnie uprawiaj sport, aby dotlenić organizm! Nie ma nic lepszego, aby zapomnieć o codziennych trudach i zmartwieniach, więc szalej sportowo!Aktywność fizyczna poprawia samopoczucie, pozwala się skoncentrować tylko na sobie i zapomnieć o kłopotach. 25 minut ćwiczeń wystarczy, aby Twój organizm zaczął wydzielać endorfiny - hormon szczęścia i spełnienia. A zatem wyzwól się i pozwól mówić swojemu ciału. Uwolnij energię!

 

Ćwiczę relaksację

Zapoznaj się z naszymi poradami, jak panować nad emocjami i stresem. Wykonując kilka ćwiczeń relaksacyjnych, rozluźnisz się i poczujesz lepiej!

 

Uczę się prawidłowo oddychać: oddech relaksacyjny

Sylvain Baert, doktor psychologii sportu i członek CROPS*, wyjaśnia nam podstawę wszelkiej relaksacji: prawidłowe oddychanie.

 "Wiele osób oddycha klatką piersiową (przy wdechu klatka unosi się, a brzuch jest wciągnięty). Zamiast głębokiego, pełnego oddechu (oddychanie brzuszne), nasz oddech jest przerywany (oddychanie klatką piersiową). Tymczasem prawidłowe, głębokie oddychanie wywołuje u nas uczucie spokoju i pobudza umysł. Otóż oddychanie przeponą pobudza do pracy włókna przywspółczulne* autonomicznego układu nerwowego, co pomaga pozbyć się napięcia. Dlatego tak ważne jest nauczyć się tak zwanego oddechu « brzusznego »".

 

Nauka dowiodła, że: oddychanie ma wpływ na autonomiczny układ nerwowy.

Tak twierdzi Dr David Servan-Schreiber. * Gdy oddychamy w sposób normalny, płytki (głównie za pomocą klatki piersiowej), to układ współczulny przejmuje dowodzenie i zwiększa poziom uczucia niepokoju. Gdy natomiast nasze oddychanie jest powolne i głębokie, pozwala ono przywspółczulnemu układowi nerwowemu zablokować efekty niepokoju, wywołanego działaniem układu współczulnego: wtedy rozpoczyna się faza relaksacji, która sprawia, że jesteśmy spokojni.

 

Inaczej tłumaczy to doktor R. Abrezol: "Dzięki powrotowi do naturalnych odruchów (poprzez oddychanie brzuszne) Twoja przepona, dotychczas nieruchoma, zacznie się opuszczać podczas każdego wdechu i unosić podczas wydechu.  Ten ruch, niewystępujący przy oddychaniu poprzez klatkę piersiową lub ramiona, wywołuje głęboki masaż splotu słonecznego (centrum autonomicznego układu nerwowego, które znajduje się między pępkiem a mostkiem) oraz wewnętrznych narządów brzusznych.  Wiele niepokojów, odczuwanych w okolicach splotu słonecznego, spontanicznie wtedy ustępuje".

 

Ćwiczenie

Siedząc przy ścianie lub leżąc na plecach, wykonaj następujące ćwiczenie (oddychanie brzuszne):

 

  • Bardzo powoli zrób głęboki wdech nosem
  • Połóż jedną rękę na brzuchu i wydychaj powietrze ustami, lekko wciągając brzuch (lekko naciskaj dłonią na brzuch, aby go wciągnąć)
  • Następnie zrób nosem głęboki wdech, wzdymając jedynie brzuch (pompując do niego powietrze)
  • Wypuść wolno powietrze ustami (wydech powinien być wolniejszy, niż wdech)
  • Powtórz ćwiczenie 3 razy

 

Sylvain Baert dodaje, że ten sposób kontroli nad oddechem (około 6 cykli oddechu na minutę dzięki powolnemu wydychaniu powietrza zamiast 12 do 20 cykli przy zwykłym oddychaniu), pozwala osiągnąć równowagę tętna, związaną ze stanem odprężenia i spokojem.

 

Koncentruję się na obecnej chwili

Jest to tzw. technika uważności (mindfulness - medytacja w stanie pełnej świadomości). Aby lepiej zrozumieć, do czego się ona przydaje, przeczytaj cytat z Leonarda da Vinci: "Człowiek patrzy nie widząc, słucha nie słysząc, dotyka nie czując, je nie smakując, przemieszcza się nie odczuwając tego, oddycha, nie zdając sobie sprawy z woni i aromatów, i mówi bez zastanowienia".

 

Co zrobić, aby żyć obecną chwilą? Ćwicz wiele razy dziennie, w pełni koncentrując się na własnym oddechu lub na neutralnym temacie. Gdy tylko poczujesz, że Twój umysł zbacza, postaraj się ponownie skoncentrować.

Stosując tę metodę, będziesz lepiej panować nad własnymi emocjami, poskramiać je, ale również nauczysz się je akceptować. Mocnym punktem medytacji w pełnej świadomości jest bycie w pełni obecnym ''tu i teraz''.

Porzuć zatem styl funkcjonowania na zasadzie "automatycznego pilota" i żyj obecną chwilą, aby poczuć prawdziwe odprężenie i w pełni wykorzystać swoje zasłużone wakacje!

 

Wyobrażam sobie, że jestem na wakacjach

Aby się dobrze zrelaksować, skorzystaj z techniki wizualizacji całkowitego odprężenia! Polega ona na mentalnym przeniesieniu się w wymyślone lub prawdziwe miejsce (miejsce tylko i wyłącznie pozytywne, z dobrymi wspomnieniami, przyszłe wakacje...).

 

W praktyce

Po wykonaniu kilku oddechów relaksacyjnych wyobraź sobie, że jesteś na rajskiej wyspie lub w bardzo spokojnym, pozytywnym i przyjemnym miejscu, kołysana ciepłem słonecznych promieni. Pozwól się wchłonąć temu miejscu, jakbyś naprawdę tam była, poczuj, jak dobrze Ci tam jest... Wyobraź sobie każdy szczegół otoczenia, niezależnie od tego czy jest ono wymyślone, czy naprawdę istnieje: kolory, kontury, osoby, morze, palmy, piasek... Poczuj wiatr, ciepło, gorący piasek na skórze. Ciesz się odczuciem przyjemności, równowagi i spokoju, jakie to miejsce w Tobie wywołuje…

 

Jeśli chcesz pójść dalej…

Jeśli chcesz poznać inne techniki, może zainteresuje Cię również sofrologia lub metoda progresywnej relaksacji Jacobsona (fizyczne i umysłowe ćwiczenia relaksacyjne).

 

W Domyos Club możesz wziąć kilka lekcji jogi, Qi Gong lub Tai chi. Przed wyjazdem nie zapomnij: uczucie niepokoju niczemu nie służy, wakacje są po to, żeby się odprężyć!

 

Dodatkowo

Isabelle Ranghino, szef produktu Wellness w marce Domyos, dzieli się z Tobą swoimi pomysłami na to, jak beztrosko wyjechać na wakacje.

"Jak pozbyć się stresu przed wakacjami? Mam swój własny rytuał, którego skrupulatnie przestrzegam! Oto on:

  • Wybieram się na łono natury i dotleniam umysł, maszerując
  • Rozpoczynam dzień od 10 minut jogi, wykonując 5 ćwiczeń tybetańskich (gimnastyka energetyczna składająca się z 5 prostych asanów)
  • Oddycham wolno, przeponą
  • Uprawiam trening kardio 5 min. dziennie
JOGA

Co powiesz na to, aby uwolnić swoje ciało od wszystkich niepotrzebnych napięć? Jeżeli chcesz odzyskać równowagę i wewnętrzny spokój, wykonuj co rano te energetyzujące ćwiczenia. Forma gwarantowana!

JOGA
conseils-yoga-astuce-yoga-en-vacances

Uprawianie jogi na wakacjach jest teraz w modzie i oferta wyjazdów tego rodzaju jest coraz bogatsza. Zdecyduj się na taką formę wakacji i ciesz się latem między relaksem a medytacją…

GORA STRONY